Medový kvíz

Plakát - medový kvízPřijďte si v květnu do Městské knihovny Most vyplnit a odevzdat tento Medový kvíz a budete zařazeni do slosování o náš unikátní knihovnický med z Mostu.

 

Kvíz ke stažení

 

Žádné včely – žádné opylování; žádné včely – žádné jídlo; žádné včely – žádný život.“

Motto včelařů

V květnu oslavíme Světový den včel, bez nichž by neexistoval náš život.

Světový den včel byl roku 2017 stanoven Evropskou komisí na 20. května. Toto datum souvisí s narozením slovinského průkopníka moderního včelařství Antona Janši (1734-1773), který působil  ve Vídni za vlády císařovny Marie Terezie a vyučoval na tamní nově založené včelařské škole.

Včela je nejdůležitějším organismem na světě. Na jejím opylení je závislá většina rostlinných druhů. Nepřímo tak včely krmí téměř 90% populace.

Bohužel v České republice každoročně ubyde několik tisíc včelstev. Je to způsobeno především používáním chemických prostředků v zemědělství, omezením zdrojů potravy pro včely a tím jejich následnou slabou imunitou. Řešením jsou nejen parky a zahrady, ale i zakládání květových ploch ve městech. Městské včely tak mají zdroj potravy nadosah.

V naší knihovně máme včeličky přímo na střeše budovy, tak bychom jim rádi vzdali hold.

Vymysleli jsme tedy pro vás kvíz, při kterém se nejen zabavíte, ale zároveň se z něho i dozvíte spousty zajímavostí o včelách.