Tomáš Ondrášek: Odpočívám další prací, to mi vyhovuje

Ing. Tomáš Ondrášek v Expozici starého Mostu.

Pohodlné ředitelské křeslo občas vymění za nepohodlný gumový míč, který mu nahrazuje židli. Sako s kravatou zpravidla obléká jen při společenských událostech, v práci ho potkáte v tričku a džínách. Nebo klidně i v košili s divokými vzory a červenými brýlemi, vysunutými nad čelo.

Kancelář má stále otevřenou. Pro všechny zaměstnance a pro každý nápad. Někdy se z ní line z cédéčka jazz, blues či rock a jindy zase vážná hudba. Ředitel Městské knihovny Most Tomáš Ondrášek je věčný optimista a pohodář, ale také šetrný hospodář a workoholik, pro nějž pracovní doba nemá žádná omezení. Jako kapitán opouští knihovnu poslední. Prací tráví i dovolenou – na chalupě. Už léta se z úcty k tradici předků pokouší vlastníma rukama zvelebit starou usedlost v Krušných horách, na jejíž opravu by ale potřeboval několik životů.

Proč jako ředitel nechodíte v saku a kravatě?

Kravatu nosím rád. Ale dnes, stejně jako před rokem 1989, chodí s kravatou už většinou jenom od reality odtržení politici. Chodím v džínách a tričku, a tím dávám najevo kam patřím. Kravat mám ale plnou skříň a těším se, že se k nim vrátím, jen co se změní doba.

Půl života jste pracoval v mediální sféře, v rádiích, v televizi, v renomovaných časopisech a novinách. Šéfoval jste také filharmonii. Čím je vám knihovna, ve které jste zakotvil?

Knihovna s výstavními galeriemi, kinem, společenským sálem a Expozicí starého Mostu je průsečík činností, které jsem dříve dělal – ekonomika, kultura, akce pro veřejnost, komunikace s lidmi. Nechci, aby knihovna byla neživá, nýbrž akční.

Finiš v cíli Volkswagen maratónu v září 2012.

Jste známý svým aktivním přístupem k životu, stále vymýšlíte nové věci. Dokážete se aspoň na chvíli zastavit a užívat si nicnedělání?

Od jedné práce si nejlíp odpočinu u nějaké jiné. Lituju toho, kdo chodí do práce jen jako do zaměstnání, kde pracovní dobu pouze nějak přečká, aby se pak doma natáhl gauč a nadával u televize. Lituju lidi, kteří nemají program a směr.

Máte rád dobrá vína a kvalitní čaje. Co vám chvíle s nimi přináší?

Když si večer doma něco čtu nebo prohlížím, nesedím na sucho, ale něco přitom piju. Někdy čaj, jindy pivo nebo víno. Prostě mi to chutná. A protože to dělám denně už desítky let, čajem z pytlíku nebo vínem z krabice bych si hezký večer neudělal.

Léta fotíte a sportujete. Co z toho vám víc dobíjí baterky?

Od jednoho si odpočinu u druhého. Při focení mě baví proces toho vzniku – fotku vymyslet, zorganizovat, obstarat rekvizity, někam dojít… A mé pohybové aktivitě si netroufám říkat sport, prostě rád jezdím na kole, plavu a běhám. Teď už jen pro radost, protože maratón pod tři hodiny už nedám. Běhám, abych pak večer měl hezkou žízeň.

Dělíte svůj život na před a po Nepálu, kde jste před časem nějaký čas pobyl? Změnil se od té doby váš náhled na život?

Nechci, aby to vyznělo pateticky, ale můj postoj k životu to změnilo zásadně. Nepál je středověk, kde lidé neví, co je teplá voda a elektřina, a přesto žijí a jsou šťastní. Nezabývají se malichernostmi, že nejede výtah, že v obchodě došly rohlíky nebo čím pomluvil jeden politik druhého. Oproti Nepálu žijeme v neskutečném blahobytu a přesto jsme stále s něčím nespokojení. Pro spokojený, plnohodnotný a šťastný život potřebujeme jen pár věcí a všechno ostatní je přepychová nadstavba.