V zajetí angličáků

Datum: 29.11.2011

Angličáka, se kterým si jako dítě hrál, u něho prý najde každý. Modely autíček byly jeho nejoblíbenější hračkou už v dětství. Zatímco většina kluků je při hře odírala a ničila jim kolečka, jeho více bavilo angličáky vystavit na poličku a dívat se na ně. Se sběratelstvím tak začal už v pěti letech, kdy dostal první kousky. Rolls-royce z veteránské série a autojeřáb. Nepoškozené je schraňuje dodnes.

V polovině šedesátých let minulého století se v Československu daly angličáky koupit za osm korun. Natrefit v obchodě na tyhle originál modely firmy Matchbox byla ale spíše náhoda. Přátelé se Petru Novotnému smějí, že opravdová auta ničí a na ta miniaturní mu nesmí nikdo sáhnout. Pocítil to i jeho syn, když byl malý.

Petr Novotný a jeho autíčka. Foto: TO

„Přestože měl plnou krabici autíček, manželka mu občas půjčila i nějaké to moje z vitríny. To jsem neviděl rád,“ přiznává sběratel. Zároveň chápe, jak muselo být pro chlapce těžké a lákavé se na jeho angličáky jenom dívat. Dnes je syn dospělý a o sbírku nemá zájem. „Zatím marně čekám na pokračovatele, kterému bych ji odkázal. Snad se toho dočkám u vnoučete,“ doufá. Kdyby žádný z potomků nechtěl v téhle zálibě pokračovat, odkáže prý jednou svou sbírku Národnímu technickému muzeu v Praze.

Mezi rarity řadí autíčka, která mají třeba jiný druh koleček nebo odlišnou barvu, než bylo obvyklé. „Mé první autíčko, jeřáb, je až druhá řada. Jeho předchůdce se vyráběl ve stříbrné barvě. Tohle je zelené s červeným ramenem, těch je na celém světě asi jen deset,“ ukazuje ojedinělost některých modelů. Autíčka získává na internetových aukcích a na burzách. „Pokud možno se vyhýbám českému trhu. Češi chtějí hned na všem zbohatnout. To se mi nelíbí,“ svěřuje se Novotný, který pracuje jako číšník v Německu a Rakousku.

Říká o sobě, že je spíše lovec. „Nejde mi o to, nasbírat co nejvíce exponátů. Vždycky stojím o konkrétní model, který musím mít. Někdo takto loví ženy, já to soustředím do autíček,“ směje se. Dělá mu radost na tržišti smlouvat, vyhandlovat dobrou cenu. Někdy mu kvůli tomu nějaké autíčko i uteče. Například předloni. „Jeden prodejce na blešáku v Norimberku měl model mercedesu s velice zvláštní nálepkou. Chtěl za něj dvě eura, ale to se mi zdálo moc. Nechtěl slevit, tak jsem ho nekoupil. Přitom stačilo, kdyby mi angličáka zlevnil o dvacetník,“ vysvětluje.

Zmenšené modely dnešních aut se vyrábějí i nadále, ale sběratelé o nové kousky prý moc nestojí. „Vysvětluji si to tím, že současná auta už nemají tak zajímavé tvary jako dříve. Když je postavíte vedle sebe, liší se jen barvami,“ dodává s trochou nadsázky.

« Zpět

  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků