Poezie vdechne život starému Mostu

Datum: 5.4.2012

Návštěvník vstupuje do recepce kavárny s novým názvem Poezie starého Mostu. U kávy, kterou mu tam uvaří, listuje prospekty, jež si tam může vzít. Zjišťuje, jaká kapela či který přednášející ve výstavní síni vystoupí, a kdo je vystřídá zítra. Mezi tím si prohlíží panely s fotografiemi zmizelého města. Jsou zavěšené u stropu na šňůrách, aby se daly snadno obměnit.

Host přechází do multimediálního sálu, kde za pojízdnými sedačkami míří na plátna kužely světel dvou projektorů. Jeden promítá dokument o unikátním přesunu děkanského kostela a druhý dobové fotografie třech již neexistujících náměstí. Kdo chce, namačká si na interaktivní tabuli s plánem starého Mostu ulici a číslo domu, který se mu následně ukáže ze všech stran.

Hudba budoucnosti? Ne tak docela. Mladá, moderní, živá a hlavně víceúčelová. Taková má být výstavní síň starého Mostu, první svého druhu ve městě. Je koncipovaná tak, aby do ní lidé chodili i z jiných důvodů než si jen prohlížet exponáty na stěnách.

Prostor je uzpůsobený tak, aby se v něm dalo s čímkoli hýbat. Nic není napevno. Víceúčelovost sálu zajišťuje i jeho pódium. Může tam být koncert, přednáška nebo třeba autorské čtení. Poezie starého Mostu má také samostatný vchod, který bude otevřený nezávisle na knihovně. Například večer nebo o víkendech.

Síň má připomenout původní královské město, pohlcené ve druhé polovině minulého století hnědouhelnou těžbou. Město na úpravu bývalé kavárny Poezie vyčlenilo dva milióny korun. Stavební práce zanedlouho zadá firmě vzešlé z výběrového řízení.

Přestavba obnáší zastropení, nové WC a podlahu, elektrorozvody, vybourání některých příček. Poté budeme instalovat vnitřní zařízení a expozici. Otevření chceme stihnout do podzimu.

Expozice starého Mostu nebude jen pro nostalgické vzpomínání pamětníků. Poslouží i školákům a hlavně turistům. Každý, kdo přijede do města, by měl vidět, že Most není jen pravoúhlé betonové sídliště, ale že má i svou historii. A v případě starého Mostu se je čím pyšnit.

S tím souhlasí i architekt Vlastimil Brabec, který vnitřek kavárny Poezie starého Mostu projektoval, a z jehož dílny pochází i studie budoucí rekonstrukce celé městské knihovny. „Vím, že Most měl po Praze nejvíc gotických budov. Je spousta lidí, nejen místních, kteří se o historii Mostu zajímají,“ poukazuje na další možnou kategorii návštěvníků výstavních prostor.