O čaji, dívkách a menšinách

Datum: 26.7.2009

Co výstava fotografií, to jiné téma. Autory první z nich, Den na čajové plantáži, jsou otec a syn Zdeněk a Michal Thomovi. Soubor fotografií je příběhem jednoho dne na čajových plantážích. Tyto fotografie si měli návštěvníci prohlédnout co nejdřív, protože první tři týdny byly k vidění fotografie o cejlonských čajích. Pak je knihovna vyměnila za snímky o japonských čajích.

Křížem krážem Asií

„Cesta k čaji mě vedla přes Asii. Jako student fotografie na FAMU jsem mohl v rámci Expo 70 uspořádat expedici. Jel jsem s kamarády stopem po Asii. A když jsem se vrátil domů, už jsem znal svůj životní cíl. Chtěl jsem poznat Dálný východ a představit jej u nás. A vše, co spojuje Asii, je čaj,“ vyprávěl Zdeněk Thoma.

Pak se do Asie vrátil s manželkou a synem, který fotografuje s ním. „Syn je velice osobitý. Fotí hodně černobíle. Udělal reportáž o vařičích čaje v Indii,“ řekl.

Modelky Lucie Jiříková a Martina Jůdová u svého dvojportrétu.

Teplický fotograf Tomáš Znojemský představil své dílo ve Stříbrné síni galerie Zlatá trojka. Z koníčku focení portrétů krásných dívek se stala vášeň.

Fotí i akty

„Dnes už mě oslovují modelky samy. Fotím i akty. Ale to už musí být důvěra mezi dívkou a fotografem opravdu velká. Stejně ale i při focení aktů sklouznu k tomu, že udělám několik portrétů,“ poznamenal Znojemský.

Tomáš Znojemský na vernisáži.

Přeje si, aby lidé z jeho snímků vycítili, co mu fotografování přináší. „Je upovídaný. Nikdy nenastane trapná chvíle ticha. A při tom povídání nafotí krásné fotky,“ shodly se dvě z jeho modelek Lucie Jiříková a Martina Jůdová z Duchcova, které nafotily i dvojportréty. „Když fotíme dvě, tak je to ještě uvolněnější,“ dodávají ženy.

Portréty Romů

Poslední novinkou v galerii Městské knihovny Most byla osvětová výstava Na úsvitu, jejíž premiéra se uskutečnila v říjnu 2008 na Úřadu vlády ČR v Praze. Vznikla k šedesátému výročí přijetí deklarace lidských práv a jejím cílem je přispět k lepšímu pochopení otázek, spojených s pojmem národnostní menšina. Mostečané si ji mohli prohlédnout v Dětské síni.

Texty k této problematice doplnily fotografie z koncentračních táborů nebo potréty Romů, kteří se stali úspěšnými v nejrůznějších oborech.