Kurzy s novými počítači

Datum: 24.1.2013

Počítačové kurzy pro seniory, jimž musela dát mostecká městská knihovna loni na podzim stopku, se znovu rozjedou. A to díky osmi novým počítačům, které se knihovnickému Senior klubu podařilo získat od nadace Charty 77 – Konto Bariéry v rámci projektu Sensen. Stejný počet zastaralých, už nevyhovujících komputerů tak v učebně knihovny nahradily lépe vybavené přístroje.

Počítačové, ale také jazykové kurzy, které Senior klub pořádá, bývají plně vytížené. Starší lidi láká do knihovny jednak nízká cena kurzů (stovka za počítačový a necelá pětistovka za jazykový kurz či za trénování paměti), zároveň si pochvalují, že v učebně jsou takříkajíc mezi svými. „Jsem už ve druhém ročníku němčiny. Loni jsem tu navštěvovala i kurz trénování paměti, i ten byl moc pěkný. Chci si udržovat mozek svěží a potřebuji chodit mezi vrstevníky,“ přiznává třiasedmdesátiletá Hana Bílková. O šest let mladší Alda Knížková chodí přes dva roky na angličtinu a chce v ní i dále pokračovat. „Často si v knihovně půjčuji knížky, tak jsem využila i zdejší kurz,“ dodává. Trvalý zájem mají aktivní senioři též o kurzy práce s počítači a internetem.

Symbolem projektu Sensen je barevný větrník.

Projekt Sensen (Senzační senioři) vznikl v nadaci Charty 77 – Konto Bariéry jako odpověď na demografický vývoj v naší zemi.

„Uvědomili jsme si, že nejen přibývá seniorů, ale také pochybných a nadřazených hlasů nad nimi. Přitom víme z domova i z blízkého okolí, jací umějí být dnešní šedesáti- , sedmdesáti- , i osmdesátníci. Zdaleka nejsou jen nemocní, nerudní, nesnášenliví. Naopak, mnoho z nich je obdivuhodně vitálních, aktivních a schopných rozdávat moudrost i práci pro ostatní. A právě takové hledáme do našeho projektu. Nejsme ani nebudeme sociální službou, vytváříme neformální spojení starších lidí, kteří nechtějí jen odpočívat a přijímat cizí pomoc. Hledáme všechny seniory, kteří se ještě rádi dívají kolem sebe, není jim lhostejný vývoj společnosti, města, obce. Hledáme seniory, kteří chtějí a umějí cosi dát – zkušenost, kvalifikovaný názor, paměť na doby dnes už jakoby zasunuté v historii. Nabízíme spojenectví, máme první programy, (Národní kronika, Druhý život dětské knihy…) čekáme na vaši spolupráci na programech dalších. Víme, že trápením mnoha starších občanů je samota. Proti ní se chceme s vaší pomoci postavit, pomáhat těm, kteří zcela zbytečně a marně čekají, až je někdo bude potřebovat, až jim někdo dopřeje sluchu. Za pár let budou senioři nejpočetnější skupinou obyvatelstva v naší zemi. Budou potřebovat nejen lékařskou a sociální péči, ale hlavně sebevědomí. Právě o to se s vámi chceme starat. Každý nápad, každá aktivita tohoto směru je vítaná,“ vyzývají autoři projektu Sensen.

Co přináší zapojení do projektu Sensen

účast na unikátních celorepublikových projektech (Národní kronika, Druhý život dětské knihy)
pomoc při realizaci vlastních nápadů členů klubů Sensen
konkrétní podpora pro jinak nedosažitelné aktivity
finanční a materiálová podpora při získávání počítačové gramotnosti
přístup k poradnám Sensen (medicína, bezpečnost aj.)
možnost dělit se o to, co senioři dělají, s ostatními seniory po celé republice, a zároveň dostávat inspirační podněty a pomoc zvenčí

Kluby Sensen

Sensen je otevřené, volně přístupné a neformální sdružení klubů i jednotlivců, které pojí zájem o stejnojmenný program. Kluby Sensen jsou společnou aktivitou nadace Charty 77 – Konta Bariéry, místních seniorských a neziskových organizací, knihoven, muzeí, jednotlivců a místní samosprávy. Těchto projektů se účastní již existující a dobře fungující společenství seniorů, angažovaní jednotlivci, právnické osoby či neziskové organizace a občanská sdružení, kteří chtějí podporovat programové cíle, ač třeba nemají nominálně v programu práci se seniory, a samozřejmě nově vzniklé kluby Sensen.

Bližší informace na www.sensen.cz

Sdílej s ostatními: 

« Zpět

  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků