Den pro seniory - zábava v knihovně a vítězný koláč

Datum: 3.10.2013

V Den pro seniory, který naše knihovna tradičně pořádá, si účastníci užili nejrůznějších klání, literárního kvízu, stolních a jiných her, zkrátka se dobře pobavili. Kinosálem se pak nesly příjemné melodie v podání Big Bandu Chomutov.

Zpestřením odpoledne byla soutěž o nejlepší koláč. Nejvíc se povedl, stejně jako loni štrúdl, týmu obyvatelek mosteckého penzionu Astra ve složení Věra Šicová, Vlasta Fialová, Ludmila Suchardová, Milada Křížalová a Věra Holubová.

Vyhrál švestkový koláč

Nejchutnější koláč v Mostě, stejně jako loni nejlepší štrúdl, pečou obyvatelky penzionu Astra Městské správy sociálních služeb – Věra Šicová, Vlasta Fialová, Ludmila Suchardová, Milada Křížalová a Věra Holubová. Shodli se na tom při Dnu seniorů v mostecké knihovně návštěvníci soutěžního odpoledne, kteří všechny sladké i slané koláče ochutnávali a hodnotili.

Během takzvaného Koláčování, kterému v minulých ročnících předcházelo Bábovkování a Štrúdlování, mohl přinést svůj výtvor i s receptem kdo chtěl. Hlasovat o nejlepším pečivu přišlo přes šedesát lidí, kteří vybírali ze sedmi druhů voňavých, a často ještě teplých dobrot. Zastoupeny byly koláče se švestkami, tvarohem nebo mákem, ale i dva slané – cuketový zdobený olivami a houbový se sýrem.

Po vyrovnaném boji vyhrál kynutý švestkový koláč s tvarohem a drobenkou. Nejvíce nadchl nadýchaným těstem. „Vybrat ten nejlepší bylo letos opravdu těžké. Každý byl něčím zajímavý a zvláštní. Švestkový koláč je podzimní klasika a zavoněl mi vzpomínkou na dětství. Přesně takhle pekla koláče i moje babička a s maminkou je děláme dodnes,“ svěřila se jedna z pořadatelek soutěže Anna Němcová. Druhé místo si zasloužila Magda Fialová se dvojctihodnými koláčky plněnými jablečnou nádivkou, navrch zdobenými mákem, tvarohem a mandlemi. Třetí pozici vybojoval slaný cuketový koláč, který upekla Jana Macanovičová.