Carvin Jones dostal publikum do varu

Datum: 18.7.2014

Černý klaun ze země rock´n´rollu

Americký černoušek Carvin Jones z arizonského Phoenixu hraje na kytaru vestoje, vkleče, za chůze, ve výskoku, mává s ní jako pochodní, šlape botou na hmatník, drží ji na hlavě, na rameni, mezi nohama. Běhá po pódiu i mezi diváky, nepřestává přitom hrát, zpívat a culit se od ucha k uchu. Ve velikém vedru v pátek 18. června a ve vydýchaném vzduchu plného sálu mostecké knihovny mu zpod jeho černého klobouku tekl pot jako maratóncům v cíli a stejně tolik energie vydal při hraní.

Jeho těkavá výslovnost i zpěv byly rapersky huhňavé a intonačně, ehm, velmi rozkolísané. Za dvě hodiny zahrál Carvin asi dvacet písniček, z toho třetinu vlastních a zbytek osvědčené americké vypalovačky prověřené na tisících bluesrockových tancovačkách: Mannish boy, Boom boom, What´d I say, Born under a bad sign, Spoonful i La Grange od texaských ZZ Top. Hendrixovy coververze Little wing a Hey Joe si našetřil do finále jako přídavky, kdy už ve stoje tleskal, pohupoval se a tancoval úplně celý sál, kde se -pozor- jinak sedí jako v kině na přišroubovaných sedačkách!

Nelze nepoznat, že Carvin Jones už mnoho let hraje denně v amerických klubech, kde jediným úkolem je publikum pobavit, roztancovat, vybudit a rozveselit. Bubeník Gianpaolo Feola a Mike Califano na baskytaru mu jako spolehlivá dunící rytmika poskytují zázemí, na kterém si Carvin může dělat co chce. Že občas kiksne, neladí nebo poplete písničku vůbec, ale opravdu vůbec nevadí. Cílem je dostat publikum do varu a to umí Carvin nádherně. Žádné umění, žádná filosofie, žádná věda. Že hraje výtečně na kytaru – technicky zdatně, přitom lehce, stylově, vynalézavě a synkopicky – je jaksi samozřejmé, to vůbec nestaví na odiv. Prostě bum prásk rock´n´roll a pojďme tančit. Carvin Jones umí rozdávat tak úžasně nakažlivou klaunskou pohodu, že bychom mu všichni tleskali, usmívali se a fandili, i kdyby nás předběhl v supermarketu ve frontě u kasy.