Šárka Černochová: K životu potřebuji písmenka a kapku adrenalinu

Do mostecké knihovny Šárka Černochová chodila jako návštěvník už dlouhé roky. Poté, co se stala její zaměstnankyní, ji poznala i z druhé strany pultu. Od počátku pracuje v beletrii a baví ji sledovat cestu knihy ke čtenáři, i to co v něm zanechá. V soukromí má ráda menší porci adrenalinu, který zažívá na cestách.

Šárka Černochová se suvenýrem z plavby po Středozemním moři.

Vystudovala na mosteckém všeobecném gymnáziu a poté pracovala v Domě dětí a mládeže. Do toho se namíchaly mateřské dovolené a reorganizace, a tak hledala práci. Do knihovny se dostala čirou náhodou před šestnácti lety, když se zde uvolnilo místo.

Čím je pro vás zajímavá práce ve vašem oddělení?

Přečíst vše, co má „písmenka“, byla vždycky má lehká úchylka. Až tady jsem zjistila, že je nás takových víc – na obou stranách pultu. Tuhle práci mám moc ráda, není nudná a jednotvárná, naopak je to práce s lidmi, krásně postiženými láskou ke knihám.

Jaké máte další lásky?

V soukromém životě, poté co synové odrostli, jsme si pořídili chlupaté čtvrté dítě – Pana kocoura. Pokud zrovna nesledujeme kočičí vylomeniny, tak určitě přemýšlíme o nějaké cestě. Cestování je asi mou největší vášní.

Cestujete daleko?

Úplně mi stačí Evropa. V ní mám dvě velké lásky – Středozemní moře – a to jak ze břehu, tak i z lodi, a pak Alpy. Nejsem žádný velký turista, takže se nahoru klidně nechám vyvézt lanovkou a tam se kochám. Mám ráda adrenalin, ale takový ten „bezpečný“ – lanovky, bobové dráhy, lodě a tak.

Čím se v životě řídíte?

Asi nemám nějaké konkrétní krédo. Ale mám pocit, že život má smysl, když děláte naplno práci, kterou máte rádi, a k tomu se snažíte uskutečňovat své sny tak, aby vás život prostě bavil a byl jste pro ostatní užitečný.