Jiří Švejda

Jiří Švejda
spisovatel a scénárista

Datum narození: 29.8.1949

Pět let byl nejčtenějším českým spisovatelem. Když v roce 1975 napsal jako provozní mistr v litvínovské chemičce svůj první román Havárie, rozhádal si kvůli vysokým nárokům na honorář tři nakladatele. Sebevědomě si tehdy nadiktoval za knihu 120 tisíc korun. „Dostal jsem víc, než brali národní umělci,“ vzpomíná s úsměvem rodák z Litvínova Jiří Švejda. V tu chvíli se stal profesionálním spisovatelem „na volné noze“. Od té doby napsal 13 románů.

Jeho Křehké vztahy, Koncert, Požáry a spáleniště zfilmoval Barrandov. Havárii, Hořké dny, Pána na inzerát a Okamžiky ztráty natočila televize. Sbíral jednu literární cenu za druhou. Ve Filmovém studiu Barrandov prošel pozicemi scénáristy, dramaturga i vedoucího dramaturga skupiny.

Z matematika slavný spisovatel

V dětství toužil po kariéře geniálního počtáře. Už v osmé třídě základní školy mu učitelka prorokovala, že bude slavný matematik. Je paradoxní, že právě matematika se stala kamenem úrazu na Vysoké škole chemicko-technologické, kterou nedokončil. „Nebyl jsem schopný pochopit Gaussovu – Jordanovu eliminační metodu. Ale odešel jsem i proto, že jsem udělal zkoušky na FAMU,“ přiznává spisovatel.

Jiří Švejda, ač levicový, míval v éře socialismu hodně ostré pero.

V letech 1976 až 1981 vystudoval filmovou fakultu, obor dramaturgie a scenáristika. Pracoval v chemických závodech, podílel se i na výstavbě slovenské části tranzitního plynovodu, působil jako ředitel Severočeského nakladatelství v Ústí nad Labem. Po revoluci, v roce 1990, se stal ředitelem soukromého nakladatelství Dialog v Litvínově.

Ve 38 letech vstoupil Švejda do KSČ. Nijak se tím netají a rozhodně se za to nestydí. „Nemusel jsem, všechny ty slavné knihy už jsem měl za sebou,“ vysvětluje. K členství ve straně ho nikdo nenutil a ani to po něm nikdo nechtěl. „Vnitřně jsem byl vždycky levicový,“ svěřuje se autor. Přes to se v žádném jeho románu neobjevily KSČ, ROH ani SSM. „To mě nezajímalo. Vždycky jsem psal tak, jak jsem chtěl. Nikdy jsem také neškrtnul nic, co bych nechtěl. Mé knihy byly kritické, ale pravdivé,“ říká Švejda. V roce 1992 byl zvolený do Sněmovny lidu Federálního shromáždění. „To za mnou přišli z nově vzniklé koalice Levého bloku a KSČM. Chtěli, abych za ně kandidoval do parlamentu. Lidé mě vynesli z 25. pozice až na 1. místo, tak jsem do toho šel,“ poznamenává Švejda. Po rozpadu ČSFR už ale nekandidoval.

Píše divadelní hru

Nyní píše divadelní hru, což považuje za vrchol i literárního umění. Dokončuje také svůj čtrnáctý román, který bude mít formu deníku. „Je to tragikomický příběh ze současnosti,“ dává nahlédnout do jeho obsahu i do své duše.

Už dvacet let chodí Jiří Švejda hrát s partou do hospůdky licitovaný mariáš. „Když prohraju korunu, říkají mí soupeři, že je to jako když oni prohrajou stovku,“ směje se spisovatel a dodává, že právě díky dobré matematice z dětství v kartách většinou vyhrává.

TUCET OTÁZEK PRO JIŘÍHO ŠVEJDU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnesu dnešní politiku. Libuji si v procházkách po své zahradě.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? První náměstí v novém Mostě před divadlem.
Váš ideální odpočinek? Chvíle s nejmladší vnučkou.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Oblíbený je maršál Koněv, neoblíbený Caligula.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Koncert Jarka Nohavici v městském divadle.
Jakou hudbu posloucháte? Nohavicu, bratry Nedvědy, Beatles.
V co věříte a čemu nevěříte? Žiju podle Desatera. Nevěřím v posmrtný život.
Jaká je vaše největší neřest? Fyzická lenost.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Svátek práce. Nesnáším Valentýna.
Chtěl byste žít v jiné době? Ne, cítím, že této době rozumím a nejsem v ní outsider.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? Krkovičku. Ale i salát si občas dám.
Co byste popřál mostecké knihovně? Je to fantastická knihovna. Přál bych jí o něco víc peněz a co nejvíc dětských čtenářů.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků