František Bína

František Bína
jednatel euroregionu, pedagog

Datum narození: 23.6.1946

Sako s kravatou, diplomatka a nakrátko střižená bradka. Takhle mnozí znají Mostečana Františka Bínu už od sametové revoluce. A nejenom v Česku. S nadsázkou by se dalo říct, malý velký muž - nevelký vzrůstem, o to větší významem. Takovým, který přesahuje česko-německou hranici. František Bína před rovnými dvaceti lety stál u zrodu Euroregionu Krušnohoří. Nejdříve v něm pracoval na půl úvazku a od roku 1995 už naplno. Stal se jeho jednatelem a je jím dodnes.

František Bína se zasadil o spoustu projektů, díky nimž „přitekly“ do regionu první evropské peníze. Na nové silnice, vybavení učňovských škol, kulturu, lesní práce.

Zásluhou euroregionu také spolupracují města, školy a další instituce se svými protějšky v příhraničí. Euroregion totiž spravuje i Fond malých projektů v programu Cíl 3, ze kterého jejich aktivity podporuje.

Jazyky „za trest“

Když František Bína končil studium na Pedagogické fakultě v Plzni, vtrhla do naší země spojenecká vojska. Prohlásil, že s okupací nesouhlasí. Tehdejší mocipáni mu to záhy vrátili i s úroky. „V roce 1970 jsem neprošel prověrkou, která čekala všechny absolventy. U mě byl závěr jasný, režimu se nehodilo, abych učil v socialismu. A tak jsem skončil ve fabrice,“ vzpomíná na nechvalně známou normalizaci, kvůli které strávil dva roky v plzeňské škodovce.

Mgr. František Bína.

„Nemůžu říct, že by mi ta léta ve škodovce nějak ublížila. Naopak, měl jsem tam tak pohodovou práci, že jsem se zdokonalil v němčině, ruštině i angličtině. Začal jsem se učit i francouzsky a italsky, později i esperanto,“ dodává Bína, který zvláště první dva jmenované jazyky bravurně ovládá.

S manželkou, zubní lékařkou, se pak vrátil tam, odkud pochází, a kde studoval gymnázium  – do Mostu. Jenže spolu s ním do hornického města putoval dopis s komunistickou hlavičkou, že se v Plzni projevoval protisocialisticky. „Vypadalo to, že mi i tady zakážou učit,“ vypráví. Paradoxně mu tehdy pomohl mostecký kádrovák, který se zajel do západočeské metropole přeptat, jak to vlastně s Františkem Bínou je. „Zjistil, že to nemám polepené u celé stranické skupiny, ale jen u jednoho člověka. Tak mě nechali učit na milost,“ směje se dnes.

V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra v Mostě a stal se mluvčím škol za okres. Jeho další kroky vedly na mosteckou radnici, kde dělal čtyři roky místostarostu. V té době začal vznikat Euroregion Krušnohoří a František Bína „byl u toho“.

Phare jako yetti?

O euroregionu toho tenkrát nikdo moc nevěděl. Jen byly zvěsti, že existuje nějaký program Phare. „Koloval vtip, že Phare je jako sněžný muž. O něm také každý mluví a nikdo ho nikdy neviděl. Zakrátko se ale ukázalo, že tenhle vtip je hloupý. Právě díky Phare jsme dokázali uskutečnit řadu velkých projektů,“ podotýká Bína. Když Phare vystřídal Interreg a nyní Cíl 3, už se takové vtipy neříkají, do povědomí lidí další programy daleko více pronikly.

Má za to, že původní nadšení se zprofesionali­zovalo. Euroregion Krušnohoří je jinde, než byl počátkem devadesátých let. „Už se na přeshraniční spolupráci nedomlouvají pouze skupinky lidí, málokdy žadatelé sami projekty vytvoří, ale mnohem častěji projekty připravují na vyšší úrovni agentury,“ přibližuje současnou práci.

Jeho největším profesním přáním je, aby vyšla stavba miniMostu, věrných napodobenin významných budov zbořeného královského města. Na projektu se totiž podílí i Němci, kteří už mají s parkem maket své zkušenosti. Stejně jako s hornickým muzeem. „Je potřeba, aby se i o našem muzeu v Kopistech více vědělo,“ jmenuje další ze svých priorit.

TUCET OTÁZEK PRO FRANTIŠKA BÍNU:  
Co nejvíc nesnášíte a v čem si libujete? Nesnáším úřední nabubřelost a libuji si v cestování a v práci.
Vaše nejmilejší místo v Mostě? Hněvín a naše kancelář v Divadle rozmanitostí.
Váš ideální odpočinek? S motykou a lopatou na chalupě.
Oblíbená a neoblíbená postava z dějin? Perikles – athénský politik, který pozdvihl demokracii. Neoblíbená – Klement Gottwald.
Jakou kulturní událost jste v Mostě navštívil naposledy? Divadelní představení Caligula.
Jakou hudbu posloucháte? Nejraději italskou, a také Beatles.
V co věříte a čemu nevěříte? Věřím ve zdravý selský rozum a nevěřím církvím.
Jaká je vaše největší neřest? Rozmazlování vnoučat.
Slavíte raději sv. Valentýna nebo Svátek práce? Tak to raději Svátek práce, protože „Byl první máj, byl lásky čas“. Valentýn mi tady nesedí.
Chtěl byste žít v jiné době? Ne.
Máte radši zeleninový salát nebo pečenou krkovičku? To druhé – s knedlíkem, zelím a pivem.
Co byste popřál mostecké knihovně? Stabilní čtenáře a nadregionální působnost.
  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků