Marta Jeřábková: Mám ráda Agathu, Exnera i drsnou americkou školu

Chtěla jsem být knihovník, vyučila jsem se jako knihovník a doteď jsem knihovník. Tuhle mírně pozměněnou hlášku z filmu Vrchní prchni připomíná profesní příběh vedoucí oddělení naučné literatury Marty Jeřábkové.

MGR. MARTA JEŘÁBKOVÁ
Je zasloužilou knihovnicí v nejpoctivějším významu tohoto slova. V mostecké knihovně pracuje od října 1979 od ukončení střední knihovnické školy v Brně. V roce 1988 si rozšířila při zaměstnání kvalifikaci absolvováním filosofické fakulty Karlovy univerzity v oboru knihovnictví. Naučné oddělení, které vede, vyprofilovala do jednoho z nejvíc oceňovaných odborných pracovišť v severních Čechách. Kolegyně ji respektují pro její znalosti profesní problematiky a zaujetí pro práci. Je autoritou ve výkladu odborných knihovnických pravidel, komplexně a účelně buduje fond naučné literatury, výborně se orientuje ve všech oblastech naučné literatury. Vysokou úroveň a široké spektrum výpůjčního fondu oceňují obyvatelé jiných měst, kteří si do mostecké knihovny jezdí pro odborné knihy. Kolegové a návštěvníci mostecké knihovny ji oceňují pro pracovitost, schopnost dořešit každý problém a snahu vyhovět. Pro své odborné znalosti byla zvolena v roce 2010 předsedkyní Regionálního výboru Svazu knihovnických a informačních pracovníků.

Marta Jeřábková

Má práce v naučném oddělení vůbec nějaká úskalí?

Když vybíráte knížky pro čtenáře, nesmíte se nechat ovlivnit vlastními zájmy. To znamená, aby v naučném oddělení byly kromě základní četby a zlatého fondu literatury zastoupené i koníčky lidí, které vám třeba vůbec nic neříkají.

Může vůbec žít celoživotní knihovník bez četby?

Nemůže. Už odmala jsem četla všechno. Měli jsme doma obrovskou knihovnu. V deseti letech jsem měla přečtenou Boženu Němcovou. Postupně jsem kompletně přečetla Karla Čapka a další spisovatele. Prošla jsem si obdobím románů, pak jsem přešla na válečnou literaturu a takhle jsem v četbě skákala.

Kam až jste doskákala?

K tomu, že můžu číst úplně všechno, snad kromě sci-fi a fantasy. Mým nejoblíbenějším žánrem jsou ale detektivky. Od klasických, jako je Agatha Christie, přes kapitána Exnera až po americkou drsnou školu.

Je pro vás čtení jediným relaxem?

Bydlím v paneláku, takže sem tam podniknu i nějakou procházku. Jsem sice sportovní antitalent, ale miluji sport v televizi. Ráda luštím křížovky a hraju pasiáns.

Prozraďte vaše životní motto…

Jednat fér, být upřímný k druhým, ale i sám k sobě. Nejdůležitější je nebrat se moc vážně, ale to se mi někdy nedaří.