Lenka Henzlová: Není důležité všechno znát, ale vědět, kde to najít

Knihovnictví je pro Lenku Henzlovou práce, která má smysl. S láskou se jí věnuje už 38 let. Stejně smysluplná je pro ni činnost zdejšího Senior klubu, kde vede základní počítačový kurz.

Velkou vášní Lenky Henzlové jsou květiny.

Vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, odkud také pochází. Celý profesní život pracuje v tomto oboru. Po ukončení studií nastoupila do Městské knihovny v Lomu, následně odešla pracovat do Městské knihovny v Litvínově. V mostecké knihovně je zaměstnána v naučném oddělení.

Vždycky jste chtěla být knihovnicí?

Zájem o literaturu mě provází celým mým životem. Už na pražské základní škole jsme měli knihovnu. Vedla ji paní učitelka Jiřina Kollerová, maminka zpěváka Davida Kollera. Díky ní jsem začala studovat knihovnictví.

Čím je zajímavá práce v naučném oddělení?

Těší mě, když můžu svými znalostmi pomáhat čtenářům nacházet informace, které potřebují ke studiu. Zde se řídím mottem: Není důležité všechno znát, ale vědět, kde to najít.

Co vás baví v soukromí?

Ráda luštím křížovky, sudoku, kvízy – to určitě souvisí s mou profesí. Ve volných chvílích dělám na zahradě a jsem spokojená, když vidím vyrůstat rostlinky, které jsem vypěstovala. Mou velkou vášní jsou květiny a jejich aranžování. V létě chodím na procházky do lesa a rovnou je spojím s houbařením. Veškerá domácí činnost jde stranou, jakmile se objeví vnoučata.

Vedete k lásce k četbě i vnoučata?

Ano, samozřejmě. Vedu je k tomu, aby i je knížky provázely celým životem, a aby jim přinášely radost a poučení. Není nic krásnějšího než rozzářená očka dětí…

Jedno své motto už jste prozradila. Jaké je vaše životní krédo?

Je to spíš moudro: Život je jako kniha, nikdy nevíme a možná se i těšíme na to, co bude dál. Ale když dojdeme na konec, zjistíme, že konec může být jen dobrý nebo špatný. Je jen na nás, jakou knihu budeme číst.