Lenka Glücková: Inspirují mě tvary a barvy. I můj život je barevný

Téměř v každé místnosti svého bytu má Lenka Glücková po ruce hrnek plný pastelek a bílé listy papíru. V jednom kuse něco vytváří. Přináší jí to stejné uspokojení, jako když zdolává velký kopec.

Barevné tužky jsou pro Lenku Glückovou velkou inspirací.

Hned po maturitě na mosteckém gymnáziu v roce 1991 nakrátko nastoupila jako sekretářka do jedné akciové společnosti. Následovala práce praktikantky na 7. ZŠ v Mostě, kde „učila“ téměř 2 roky. Mezitím hledala práci jinde a přijali ji do Městské knihovny Most. Po několika letech opět přešla ke školství, tentokrát jako učitelka na 1. ZŠ v Litvínově. Když definitivně zjistila, že kantořina pro ni není ta pravá volba, měla to štěstí, že se mohla vrátit do knihovny.

Čím je pro vás knihovna tak přitažlivá, že jste se pro ni rozhodla?

Tím, že je malým centrem kultury a vzdělanosti, kde si každý může nají „to své“ pro poučení i pro zábavu. Navštěvují nás úplně malé děti i senioři; lidé všech věkových skupin. Jsem na svou knihovnickou práci hrdá. Těší mě, že čtenáři a ostatní návštěvníci chodí i na naše výstavy, přednášky, filmová představení a další kulturní a vzdělávací akce.

Jak relaxujete?

Největší radost mi dělá cestování, výlety. Baví mě navštěvovat kulturní a historická místa, dozvídat se o nich zajímavé věci a nacházet poučení. Stejně tak miluji toulky přírodou, lesem. Kopce a vrchy vždycky beru jako výzvu. Cítím se skvěle, když vyšlápnu velký kopec co nejrychleji.

Takže holdujete i sportu…

To ani ne. Spíš rekreačně podnikám dlouhé procházky, rodinné výlety na kole, plavu na koupališti.

Co máte ještě ráda?

Hezké knihy, fajn muziku, pěkné filmy, dlouhý a vydatný spánek, dobré jídlo a parfémy. Vůně mě okouzlují! Také ráda a často fotím. Můj čas patří především mému osmiletému synu Filipovi, a to mě naplňuje. Čteme si hezké příběhy, modelujeme, stříháme z barevných papírů zvířátka, malujeme, lepíme.

Máte výtvarné nadání…

Nejsem žádný výtvarný talent. Ale tvoření z papíru a práce s barvami mě baví. Jako inspiraci používám brožury z edice Topp, zapůjčené v knihovně, kde je spousta báječných a jednoduchých výtvarných nápadů pro děti i jejich rodiče. Nyní mě zaujala technika quilling, je velice efektní. Z úzkých papírových proužků vzniká stáčením, tvarováním a lepením množství základních tvarů, které se v různých kombinacích promění ve fascinující motivy.

Co domácí zvířátka?

Máme doma čtyřměsíčního zakrslého králíka, zatím neznámého pohlaví. Jmenuje se Chundelka a velmi mu „chutnají“ naše knihy. Hltá jeden titul za druhým, bohužel doslova a do písmene.

Čím se v životě řídíte?

Nemám žádné konkrétní krédo, které by mě provázelo celým mým životem. Ale líbí se mi citát Gottholda Ephraima Lessinga: „Jen to je ztraceno, čeho se sami vzdáváme“.

Sdílej s ostatními: 

« Zpět

  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků