Kateřina Bánovská: Sbírám citáty a vnímám jejich sílu

Ačkoli knihovnictví v profesním hledáčku Kateřiny Bánovské nefigurovalo, zřejmě se jí stalo osudným.

Po střední škole místo letní prázdninové brigády na dráze nastoupila do trvalého pracovního poměru v mostecké knihovně. A je za tuhle náhodu ráda. Začínala v oddělení beletrie, kterému teď „velí“. Před tím byla několik let knihovnicí pro děti.

Kateřina Bánovská mezi regály beletrie.

Co pro vás znamená práce v oddělení beletrie?

Líbí se mi její rozmanitost. Každodenně se cvičím v komunikaci s lidmi, to mě hodně baví. Těší mě, že nás mnozí čtenáři „berou za své“. Jejich vlídnost, spokojenost a poděkovaní za naše služby jsou pro mě tou největší odměnou.

Jste vy sama velká čtenářka?

Knížky mě provázejí po celý život. Od školních let jsem navštěvovala knihovnu v Máji, později tuto. Začínala jsem u pohádek, dívčích románů, školní četby, dobrodružných románů. Dnes mě oslovují skutečné příběhy ze života lidí, životopisy sportovců, osobností z kultury, nepohrdnu thrillerem. Škoda, že moje touha přečíst většinu knih, které nabízíme k půjčení, nedojde naplnění. Lákadel k přečtení je hodně a času nepoměrně málo.

Čím se zabýváte ve volnu, když zrovna nečtete?

Mám ráda i filmy, nejraději v kině. Pravidelně navštěvuji představení mosteckého divadelního souboru, s dětmi chodíme do Rozmáňa, na výstavy, občas se mi i zadaří zajet do Litvínova na extraligový hokej. Spolehlivě mě nabije in-line bruslení, stolní tenis, badminton, plavání, bruslení, bowling, turistika v přírodě, výlety. Ráda se nechám strhnout dětmi i ke klidnějším stolním hrám.

Nemůžu opomenout také chalupaření s rodiči a nezbytné posezení a akce s přáteli, protože bez nich by byl můj život hodně šedivý.

Řídíte se nějakým citátem?

Životní moudra a citáty sbírám mnoho let, ale že bych se řídila jedním, to asi ne. Tím, že jsem jich načetla a nasbírala tisíce, o to intenzivněji vnímám jejich pravdivost a sílu v každodenním životě.

Snažím se užít si s radostí každý den. Ke štěstí mi stačí drobnosti – radost mých dětí, milé slovo, zdraví mých blízkých, lidská slušnost, spolehlivost, empatie, sluncem zalitý den, zimní sněhová krása, podzimní barevnost… Život dělají krásný právě ty nejobyčejnější vě­ci.