Karla Komárková: Uklízení je pro mě sport i lék

Nejčastěji v tričku a sportovních teplákách, vyzbrojena koštětem a kbelíkem, denně smýčí Karla Komárková každý kout mostecké knihovny. Uklízení ji udržuje v kondici, kterou si v soukromí ještě vylepšuje turistikou.

Vyučila se chovatelkou hospodářských zvířat v Poličce. V tomto oboru pracovala necelé 3 roky v Číhošti u Havlíčkova Brodu. Během mateřské dovolené se přestěhovala na Mostecko. Nastoupila na úpravnu uhlí v Komořanech jako báňská úpravářka a vydržela tam 11 let – až do druhé mateřské. V roce 2010 přijala nabídku pracovat v mostecké knihovně jako uklizečka.

Karla Komárková.

Čím je pro vás zajímavá práce v knihovně?

Tím, že se tu pořád něco děje. Myslím, že se každý cítí dobře v čistém prostředí a já jsem ráda, že jako uklizečka k tomu můžu přispět. Tahle práce je pro mě jako sport i jako lék. Je to dobrý pocit, pracovat mezi skvělými lidmi a zpovzdálí pozorovat, co obnáší profese ostatních zaměstnanců.

Co vás baví v soukromí?

Většinu volného času věnuji svému osmiletému synovi. Jinak mám také ráda jízdu na kole, plavání a dlouhé procházky se psem, zahradničení, sekání trávy, posezení s přáteli nebo s rodinou u grilu. Občas zajdeme i do kina či do divadla. Z ručních prací mě baví pletení, háčkování a vyšívání.

Je něco z toho vysloveně váš koníček?

Asi největším koníčkem je pro mě turistika a poznávání různých měst. Každý rok jezdím s partou spolužáků na sraz, který trvá 3 až 4 dny. Vždycky si naplánujeme město, kde jsou nějaké historické památky nebo jiné zajímavosti.

Jak nejraději relaxujete?

Pro mě je relax, když si zalezu do postele s knížkou, od které se nemůžu odtrhnout. Ráda poslouchám hudbu. Poslech klavíru či houslí je doslova balzám pro mé uši. Z filmů mám nejraději ty staré české s Vlastou Burianem, Oldřichem Novým nebo Jaroslavem Marvanem. U toho si nejvíc odpočinu.

Máte nějaké životní krédo?

Mám pokaždé jiné, záleží, co se zrovna v té době děje. Teď se řídím rčením: „Neptej se, co by jiní mohli udělat pro tebe, ptej se, co bys mohla udělat ty pro jiné“.