Josef Konopásek: Všechen volný čas dávám zahradě

V rozlehlých prostorách knihovny pobíhá nejčastěji se zkoušečku či prodlužovákem v ruce. Josef Konopásek jako jediný v budově přesně ví, kam vede který drát a kde co napojit, aby to svítilo, hřálo či jinak elektricky fungovalo.

Vyučil se v Meziboří provozním elektrikářem a u této profese zůstal až do důchodu. V roce 1966 nastoupil na Doly Ležáky a vydržel tam do jejich úplného zavření. Potom přijal nabídku závodu Hrabák, kde pracoval až do penze v roce 2006. Celý život měl jako směnař 2 zaměstnání. Ve volnu brigádničil jako elektrikář v Jednotě, pak jako anténní technik v Dehoru, po revoluci v roce 1990 dělal u soukromníka na vodní elektrárně v Brandově, krátce asistoval při likvidaci cukrovaru v Havrani a nakonec strávil řadu let ve firmě na automatická vrata.

Jediný elektrikář v knihovně Josef Konopásek.

Jak k tomu došlo, že jste zakotvil v knihovně?

Nabídka z knihovny přišla kolegovi, ale protože je živnostník a nechtělo se mu do toho, vzal jsem to já. Práce ve firmě na automatická vrata už na mě byla moc náročná. V knihovně jsem 4 roky a jsem za to rád. Zastávám tu posty elektrikáře, údržbáře a řidiče.

Jste tu jediným elektrikářem. V jakém stavu jsou elektrorozvody v knihovně?

Všechny revize máme v pořádku. Co se týče rozvodů, postupně jsem jich už většinu předělal. Dá se říct, že po elektrikářské stránce tady všechno šlape.

V životě jste vyzkoušel spoustu prací. Čím je pro vás zajímavá ta v knihovně?

Hlavně svou rozmanitostí. Když nedělám elektřinu, vozím knížky, pomáhám instalovat výstavy, prostě cokoli, co je potřeba. Je tady také výborná parta, takže paráda.

Uplatňujete svoji zručnost i doma?

Určitě, ale ještě víc na zahradě. Máme ji v Souši. Vše jsem tam stavěl sám – zahradní zděný domek, terasy, prostě všechno.

Zahrada je vaše největší hobby?

Na nic jiného mi ani nezbývá čas. Zahrada mi zabere úplně všechno. Občas si i něco přečtu, detektivku nebo historický román, ale to jen někdy.

Co zdravý pohyb? Působíte sportovním dojmem…

V mládí jsem hodně sportoval. Hrával jsem za juniory hokej, tehdy tu existoval klub Šmeral Most. A taky jsem kopal fotbal za Baník, až do vojny. Teď se hýbu alespoň rekreačně. Do 46 let jsem chodil pravidelně do tělocvičny hrát futsal. Dneska si dáváme s partičkou z knihovny ping-pong.

Jak nejraději odpočíváte?

U ohýnku s nohama nahoře. V pohodě na zahradě, když mám vše hotové (úplně hotovo není nikdy), rozdělám oheň, roztopím gril nebo udírnu a chystáme dobrou baštu.

Jaké je vaše životní motto?

Během mého života se motta hodně měnila. Bylo i období, kdy jsem chtěl být ve všem nejlepší, ale to už pominulo. Dneska si říkám, že nejdůležitější je dělat každou činnost poctivě.