Jitka Jílková: Učím se mluvit řečí dnešních dětí

Už na 1. ročníku celostátní přehlídky OKNA v Chrudimi zabodovala Jitka Jílková „v dresu mostecké knihovny“ hned dvakrát. V konkurenci osmi knihoven dosáhla na nejvyšší příčku a zároveň získala Cenu diváků. Porotu zaujala svým pořadem Ray Bradbury: Burácení hromu. „Přečetla jsem chrudimským dětem polovinu téhle povídky, hlavní aktéry jsem přivedla do krizové situace a zbytek už musely děti dopsat samy,“ vzpomíná na své vystoupení. Soutěž otevírá symbolická okna nových možností v práci s literaturou a dětským čtenářem. A právě tohle Jitka Jílková umí. V knihovně o tom takřka denně přesvědčuje žáky z celého Mostecka.

Vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze a tomuto oboru se nikdy nepřestala věnovat. Vždycky pracovala v dětském oddělení. Začínala v městských knihovnách v Žatci a v Lounech, od roku 1995 je v mostecké knihovně.

Dětskému světu Jitka Jílková dobře rozumí.

Co vás na knihovnické práci nejvíc baví?

Je to jednak zajímavá práce s dětmi, a také práce s lidmi. Děti jsou živé a fajn.

V čem jsou děti jiné než dospělí čtenáři?

Jsou bezprostřednější, je s nimi lepší komunikace. Bývají otevřenější.

To je to, co vás přitahuje?

Ano, jak se dovedou nadchnout a jak jsou kreativní. I já to v sobě musím mít; no a zbytek získávám pilným tréninkem. Stále se učím mluvit řečí dnešních dětí a být jako ony.

V čem jsou dnešní děti jiné než ty před 15 či 20 lety?

Stejně jako dřív si chtějí hrát a smát se. Pořád je spousta dětí, které potřebují příběh. A ten najdou nejvíc v knížkách. Stále existuje okruh dětí, které pravidelně čtou. Jen bych řekla, že současné děti čtou míň náročnou literaturu.

Co vás baví v soukromí a jak relaxujete?

Nejradši v přírodě a zase s dětmi. Mám taky strašně ráda koně; dřív jsem na nich i jezdila. Teď mě baví se kolem nich aspoň „motat“. Ve stájích je krmím i kydám hnůj! Ke koním mě v 25 letech přivedl manžel, který býval v jezdeckém klubu.

Do přírody jezdíte s dětmi?

Mám dospívající dceru. Odmala s ní jezdíme na „dětský tábor“. Není to klasický tábor, ale takový, kde se dospělí změní v blázny, kteří dovádějí společně se svými ratolestmi. Máme už léta takovou partu. Vymýšlíme v přírodě dětem různé hry – třeba na rytíře, kovboje nebo na Středozemi po vzoru Pratchetta.

Čím se v životě řídíte?

Mou zásadou je neubližovat a být aspoň trošku užitečná.