Jeden koncert za druhým

Todd Wolfe. Foto: Tomáš Ondrášek.

MOSTECKÁ KNIHOVNA JAKO KULTURÁK BÉČKO

V mostecké knihovně pokračuje už třetím rokem série koncertů, převážně se zahraničními muzikanty. Je knihovna vhodné místo?

V budově knihovny máme v přízemí kinosál pro 140 lidí. Vybavili jsme ho digitálně řízeným světelným parkem, velmi slušnou koncertní zvukovou aparaturou, vylepšili akustiku pódia a před sálem postavili bar. Aby se pod pódiem mohlo tancovat, odšroubovali jsme první dvě řady křesel a právě probíhá výběrové řízení na dodavatele klimatizace. Příjemnější sál není široko daleko. V Mostě navíc před pár lety umřel kulturák, takže se ho snažíme suplovat. Říkáme, že jsme takový kulturák béčko.

Kolik koncertů jazzových, bluesových nebo rockových chystáte?

Nerozlišujeme jazz, blues nebo rock. Chceme slušnou nekomerční muziku. Zábavnou, ale s nějakým přesahem. Hlavně žádnej popík. Letos u nás bude třeba etnické trio ze Senegalu, hendrixovský kytarista z Trinidadu, klezmer kapela z Berlína, jeden český swing a zbytek jsou Američani. Od září 2015 do června 2016 máme nasmlouvaných 11 koncertů, ale změny jsou možné. Třeba vloni v listopadu měl přijet Johnny Winter, a on si nezodpovědně půl roku předtím klidně umřel…

Kdo bude mediálně nejznámější?

Mediálně známé muzikanty nezaplatíme. To je jiná liga. Naše koncerty nejsou dotované, nejsme socialistický kulturák. Extratřída je Todd Wolfe, který jako kytarista zpěvačky Sheryl Crow objel dvanáctkrát zeměkouli. Nebo Ben Granfelt, kytarista anglických Wishbone Ash a finských parodických Leningrad Cowboys. Moc se těšíme na newyorské Her & Kings County, to je jižanský rock z newyorského Bronxu. Mají tři kytary jako Lynyrd Skynyrd a blonďatou zpěvačku Monique Stafille, která má na pódiu energii 100 000 voltů.

Monique Stafille (Her & Kings County). Foto: archiv.

To jsou samí Američani…

Americké kapely jsou prostě top. Aby obstály v obrovské konkurenci, makají na sobě nepřetržitě jako vrcholoví sportovci. Nesmí zakrnět a musí se vyvíjet. Hrajou denně, aby se uživily, a proto jsou nejlepší. Český muzikant chce hrát v pátek a vydělat si na celý týden, americký muzikant stojí na pódiu v týdnu šestkrát. Oba si vydělají stejně, ale Američan pro to musí udělat šestkrát víc. Pro nás pořadatele jsou proto šestinové americké honoráře pochopitelně výhodnější.

Jak se dají další takové kapely do Mostu získat?

Štěstí přeje připraveným. Podařilo se nám napojit na dvě německé a dvě americké agentury, které koncerty po Evropě pořádají. Otestovaly si nás a když jsme získali jejich důvěru, dostáváme stejné nabídky jako němečtí, holandští, polští nebo rakouští pořadatelé. S trochou pýchy podotýkám, že v tom seznamu jsme jediní Češi. Svou roli ovšem hraje to, že Most je pár kilometrů od německých hranic, takže odbočka do Mostu není časově ani finančně náročná. Když je kapela někde blízko hranic, snažíme se využít její dosud neobsazený den. Obvykle k nám pak přijedou za příznivou cenu, leckdy až třetinovou oproti Německu – jsou rádi, že se nemusejí trmácet stovky kilometrů po Evropě. Denní přejezdy takových kapel bývají totiž standardně 600 až 800 km po dálnici, kdežto do Mostu přijedou skrz malebné Krušné hory za hodinku.

Dostanou před zahraničními interprety šanci místní či přespolní kapely?

S tím je trochu problém. Místním kapelám nabízíme, aby si zahrály jako předskokani, jenže místní amatéři si říkají o honorář větší (!) než ti profíci z New Yorku.

Kde konkrétně koncerty budou, kolik je vstupné v předprodeji a na místě?

Koncerty jsou v přízemním sále mostecké knihovny, vstupenky jsou za demokratické dvě stovky. Pro školáky Kč 60 až 90 korun. Cena v předprodeji je stejná, níž jít už nejde. Konkrétní termíny sledujte na www.knihovnamost.cz, anebo si napište a my zájemce budeme rádi informovat o podrobnostech mailem.

Knihovna hraje 2017 – 2018

Sdílej s ostatními: 

« Zpět

  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků