Jaroslava Anna Teclová: Za kameny cestuji i přes půl republiky

Stačí nahodit jakékoli knihovnické téma a Jaroslava Anna Teclová okamžitě sype z rukávu nápad za nápadem. Na oddělení doplňování a zpracování fondu, jehož je vedoucí, neustále přemýšlí, jak systém práce zlepšit a zrychlit.

Mostecké knihovně je věrná už čtvrt století. Po studiu na Střední knihovnické škole v Praze hned nastoupila do Mostu. „Velkou zásluhu na tom má bývalá ředitelka naší knihovny Libuše Johnová. Jako čerstvě vystudované knihovnické ucho mě vzala pod křídla a dokonce mi i zajistila postel na ubytovně,“ vzpomíná Jaroslava Anna Teclová. Severní Čechy a Most si zamilovala, přestože pochází z kraje lesů, polí a luk.

Jaroslava Anna Teclová s tou nejdůležitější knihou – Přírůstkovým seznamem.

Pracujete v zákulisí, čtenáři vás nevidí. Není vám to líto?

Je pravda, že se čtenáři se nepotkáváme. Přesto na ně myslíme každý den. U nás každá nová kniha svou cestu k nim začíná i končí. Získáváme literaturu do fondu knihovny, zajišťujeme odborné zpracování, označení a zabalení knih. Také se staráme o vyřazování poškozené nebo zastaralé literatury. Máme úžasně soudržný kolektiv a krásnou práci. Vždyť, kdo může říct, že na něj každé ráno čeká stůl plný nových voňavých knih.

O vás se ví, že jste do knihovničiny „zažraná“. Co vás baví doma?

Najdu si čas na pečení sladkých dobrot, studium bylinek, zavařování i sušení všeho, co zahrada a příroda nabízí. Mám ráda turistiku, jízdu na kole i vlakem, četbu cestopisů a zakládání fotografických alb z našich cest.

Něco z rodného kraje ve mně zůstalo, i dnes mám ráda živou a neživou přírodu. Jak jen to jde, prchám z města a užívám si ji všemi smysly. V poslední době si život naplňuji poznáváním a sbíráním kamenů. Za šutry cestujeme i přes půl republiky. Nedávno se mi podařilo vlastnoručně najít překrásný achát.

Aktivně pracujete i v Senior klubu…

Těším se na každé setkání s mosteckými seniory, obohacují mi život. Stejnou měrou mě naplňuje účast v projektu Celé Česko čte dětem. Už pár let každý měsíc chodím spolu s některou kolegyní číst nemocným dětem. Když člověk odchází z dětského oddělení mostecké nemocnice, znovu si připomene, co je v životě důležité.