Daniela Součková: Uhranuly mě vznešenost a nadhled dravých ptáků

Kořeny její lásky ke knihám a čtenářství sahají do dětství. V krajině pod Ještědem, v podnětném vlivu své rodiny už jako malá holka pravidelně doprovázela maminku do „její“ velké knihovny. Daniela Součková nikdy nezapomene na chvíli, kdy se doslova ztratila ve skladu, kam ji coby „protekční“ dítko patřící téměř k inventáři, vlídné knihovnice pustily. „Ten výjev se mi tak hluboce vryl do paměti, že ještě dnes, více než po 40 letech, si do detailu vybavuji, jak bezradně stojím v šeru mezi zaplněnými regály, brečím a propadám zoufalství, protože nevěřím, že bych ještě kdy mohla najít cestu ven z toho bludiště. Každý z těch vysokánských regálů byl tak hrozivě stejný. A když to tak vezmu, vlastně jsem mezi nimi uvízla dodnes…,“ pousměje se.

Vystudovala všeobecné gymnázium v rodném Liberci, odkud se před více než čtvrt stoletím přistěhovala do Mostu a založila zde rodinu. Chvíli koketovala s humanitním učitelským oborem na ústeckém UJEPu. Ve školství 3 roky pracovala, na Děčínsku i v Mostě. Pak se ale její zájem zaměřil na knihovnictví, což podpořila dálkovým nástavbovým studiem na Střední knihovnické škole v Praze. V Městské knihovně Most pracuje od roku 1991, kdy do ní nastoupila po první mateřské dovolené. Na druhou mateřskou si pak ještě jednou „odskočila“, stejně jako ke zhruba rok trvajícímu přechodnému zaměstnání v odborné lékařské knihovně při mostecké nemocnici.

Daniela Součková je velká milovnice ptačí říše.

Čím je pro vás práce v knihovně?

Je pro mě zajímavá ze dvou hledisek. Postupným procházením různými odděleními mě přiměla poznávat a učit se pořád novým činnostem, seznamovat se stále s novou problematikou, což člověka ve finále velmi obohatí. A také mi umožňuje potkávat denně rozmanité typy lidí a potvrzovat si, že ač jsme každý jiný, všechny nás cosi spojuje. Různorodost lidí i knih je radostná, podnětná, jednota pak uklidňující, stabilizující, ukotvující. Obojí je stejně důležité.

Co vás na téhle práci těší?

Když mohu ze směny odcházet s pocitem, že jsem byla někomu užitečná, pomohla mu vyřešit třeba jen malý problém, splnit dílčí úkol a už jen tím trošku projasnit den. Stejně tak jsem i já vděčná, když takhle někdo zafunguje pro mě, jakmile se pro změnu ocitnu na druhé straně pomyslného pultu.

Jak relaxujete?

Po hektických letech strávených v typické domácnosti plné dvou stejně aktivních dnes už odrostlých dětí, s jejich četnými kroužky, výjezdy, cestováním a přesně strukturovaným rozvrhem, jsem se nyní stáhla z navenek viditelných a hmatatelných aktivit spíš do svého klidnějšího, vnitřního světa, kde se mi momentálně relaxuje nejlépe. Mám ráda hudbu na pomezí žánrů, miluju barvy a vůně, ať už je jejich zdrojem vonná svíčka, květina, parfém, koření nebo šálek dobrého čaje či kávy. Dokáží mě uklidnit nebo nabudit; i u nich vnímám jejich barvu. Oblíbila jsem si sledování cestopisných dokumentů a přírodních snímků obecně, protože mě fascinuje nahlédnout do míst, kam bychom se jinak nikdy nepodívali. Snažím se nepropást dokumenty ze života zvířat. Nejvíce mě uhranuli dravci, ať už kočkovité šelmy nebo draví ptáci, třeba cvičení sokoli – asi pro svou vznešenost a nadhled.

O vás se ví, že vám opeřenci učarovali všeobecně…

To je pravda, a protože k vzletným sokolům mi doma jaksi chybí to správné nádvoří, křídlatou živočišnou říši u mě už léta věrně zastupují dva anduláci, Pat a Mat, kteří mnohdy vystihují reálný život věrněji a výstižněji.

Máte nějaké životní krédo?

Své životní krédo, dá-li se to tak nazvat, jsem už tak trochu „naťukla“: Všechno a všichni jsme jedno, jsme vzájemně propojeni, takže i nepatrný pozitivní skutek, počin, se někde jinde kladně odrazí a má proto smysl. To samé platí i o konkrétních předmětech, každodenních všedních maličkostech a jejich neustálém průběžném navracení do ladu a pořádku: toto „tisíckrát neviditelné nic“ nakonec přispěje k lepšímu celku. Vesmír má harmonii rád…

Sdílej s ostatními: 

« Zpět

  Městská knihovna Most

  Moskevská 12
   434 01 Most

  IČO: 000 807 13

  automat. ústředna: tel. 476 768 800

   prodlužování výpůjček:
   děti - tel. 476 768 810
   dospělí - tel. 476 768 811
  Měsíční návštěvnost knihovny
  
  prosinec 2015:   5431 návštěvníků
  listopad 2015:   6678 návštěvníků
  říjen 2015:   7846 návštěvníků
  září 2015:   6536 návštěvníků
  srpen 2015:   4613 návštěvníků
  červenec 2015:   3083 návštěvníků
  červen 2015:   6199 návštěvníků
  květen 2015:   6380 návštěvníků
  duben 2015:   7419 návštěvníků