Dana Váňová: Velký domácí úklid je už hračka

Nikdo nezná lépe knihovnickou budovu, alespoň po úklidové stránce. Dana Váňová do detailu zná každý centimetr podlahy i v tom nejskrytějším koutu, každou skříňku i dlažici. Za svou dlouholetou působnost v knihovně také zažila oba její ředitele.

Po základní škole nastoupila jako dělnice do mosteckého závodu Rico. Pracovala u stroje na dílně, kde se vyráběla obvazová vata. Po mateřské dovolené vystřídala několik různých zaměstnání – uklízela například na okresním soudu, v kulturním domě Repre či na 15. základní škole. V městské knihovně je už od roku 1997.

Dana Váňová.

Jste služebně nejstarší uklizečka. Můžete tedy porovnat, co se v knihovnické budově zlepšilo…

Když jsem nastoupila, byla to ještě okresní knihovna. Postupem času se vnitřek objektu začal měnit. Stará šatna se zrušila a vstupní hala je mnohem modernější. Vznikly tu i nové toalety a učebna, kde se konají různé kurzy. Jsem ráda, že jsme se také dočkali lepšího výtahu, potřebného pro maminky s kočárky nebo čtenáře, kteří nemohou do schodů.

Čím je pro vás zajímavá práce v knihovně?

Tím, že se tady pořádá spousta akcí jako jsou třeba výstavy, koncerty, divadlo, kino a různé pořady pro děti, na které chodím se svou vnučkou.

Co vás baví v soukromí?

Ve volných chvílích poslouchám muziku, nejčastěji populární hudbu a country. Nebo s vnoučaty navštěvujeme divadlo a kino, jezdíme na výlety.

Už 16 let uklízíte obrovskou knihovnickou budovu a další úklid vás čeká doma. Dá se to zvládnout?

Velký domácí úklid dělám o víkendech a přes týden jen potřebné práce, což je hračka proti tomu, co musím zastat v knihovně.

Jak odpočíváte?

Nejradši u televize, mám svoje oblíbené pořady, hlavně seriály a dokumentární filmy. Nebo odpočívám čtením časopisů.

Čím se v životě řídíte?

Rčením, které se mi v životě už mockrát potvrdilo: „Člověk míní, život mění“.