Alena Kočkošová: Knihovna je pro mě brána k vědění

Mostecké knihovně je Alena Kočkošová věrná už tři desetiletí. Začínala v oddělení doplňování a zpracování fondu, pracovala v administraci, pak v hudebním oddělení a dnes ve výpůjčních službách. Je zkrátka vždycky u zdroje nejnovějšího poznání ve všech oborech. Ji samotnou nejvíc baví historie a filosofie.

Věčně usměvavá Alena Kočkošová.

Po maturitě na gymnáziu pracovala u ČSD jako operátorka. Po mateřské dovolené v roce 1984 nastoupila do Městské knihovny Most, kde je nepřetržitě dodnes.

Prošla jste řadou knihovnických oddělení, je to pro vás výhoda?

Každé oddělení mě něčím obohatilo a jsem vděčná za všechny zkušenosti.

Čím je pro vás knihovna?

Je to místní brána k vědění, která zajišťuje podmínky pro celoživotní vzdělávání. Proto ji tolik miluji. Práce s knihami mi pořád něco přináší. Jen ještě mít víc času na čtení!

Jaké máte koníčky?

Dělím je na letní a zimní. V zimě více čtu. Nejraději historii, filosofii, ale též knihy o bylinkách a alternativní medicíně – reflexní terapii. Je to úžasná metoda, při které se stimulací příslušných reflexních bodů léčebně ovlivňují tělesné orgány. Ráda také chodím do kina a do divadla. Mým letním koníčkem je příroda a zahrádka. Tam si krásně pročistím hlavu.

Co vám ještě dělá radost?

Můj malý vnouček. Vtahuje mě zpátky do světa her a pohádek. Čtu mu knížky, v nichž vítězí dobro nad zlem. Škoda, že tomu tak není i v našem reálném životě…

Čím se v životě řídíte?

Když chci něco udělat a zdá se mi, že to jde pomalu a ztrácím trpělivost, vzpomenu si na citát římského filosofa: „Vše opravdu veliké se uskutečňuje pomalým a nepozorovatelným růstem“. André Maurois jednou řekl: „Štěstí je mozaika, složená z nepatrných malých radostí“. To jsou, myslím, taktéž velmi moudrá slova.